Dowiedz się jako oszczędzać pieniądze. Sprawdź 10 prostych i skutecznych sposobów na oszczędzanie. My je stosujemy. Ty też możesz.

Oszczędzaj na spreadach.

Spread to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Banki sprzedają Ci waluty po kursie wyższym a kupują po kursie niższym. Za każdym razem jak płacisz za zakupy za granicą kartą płacisz ukrytą opłatę w postaci spread’u. Korzystaj z kantorów internetowych lub karty typu Revolut, aby oszczędzać na różnicach kursowych nawet do 8%.

Wymień żarówki na led

Pojedyncza żarówka zużywa 40 – 60 Wat. Odpowiednik led tylko 6 – 10 Wat. Wymiana wszystkich żarówek w domu na energooszczędne pozwoli zaoszczędzić całkiem sporą kwotę.

Oszczędzaj wodę

Tu ważna jest zmiana zwyczajów. Wiele osób np. traktuje toaletę jak kosz na śmieci. W muszli lądują resztki obiadu, chusteczki, ręczniki. Za każdym razem jak spuszczasz wodę do kanalizacji spływa 6 – 9 litrów wody. Pomnóż to teraz razy ilość osób w rodzinie i dni w miesiącu. Cyfry będą na prawdę duże.

Oszczędzaj energię elektryczną

Wyłączaj nie używane urządzenia z prądu. Nawet mały zasilacz do Twojej komórki pobiera energię jeśli jest pozostawiony w gniazdku elektrycznym.

Kupuj bilety lotnicze taniej

Korzystaj z serwisów takich jak esky.pl czy skyscanner.net, aby wyszukiwać i rezerwować bilety lotnicze.

Negocjuj ceny

Kupujesz mieszkanie lub samochód. Negocjuj ceny. W ten sposób możesz zaoszczędzić od kilku do kilkunastu procent.

Zmień operatora komórkowego

Nie chodzi tylko o zmianę operatora, ale również zamianę abonamentu na prepaid lub odwrotnie. Kończy Ci się abonament. Oferty na rynku zmieniają się dość często, dlatego wystarczy jak sprawdzisz co się zmieniło 1 – 3 miesięcy wcześniej. Wybierz najlepszą opcje. Czasami może być ona w pakiecie z innymi usługami.

Kupuj na wyprzedażach

Zaczekaj z zakupem ubrań do wyprzedaży lub zrób zakupu w outlecie. W ten sposób możesz oszczędzić od 20 – 70%.

Zastąp samochód rowerem

Czy rzeczywiście musisz co dziennie jeździć do pracy samochodem. Samochód to wygoda ale nie musisz co dziennie z niego korzystać. Rower to nie tylko oszczędność pieniędzy ale również dbanie o formę. Jeśli pracujesz w biurze a po pracy spędzasz czas w domu, to aktywność fizyczna jest wręcz niezbędna. W efekcie w długiej perspektywie zaoszczędzisz nie tylko na paliwie ale również na lekarzach.

Aktywnie szukaj zniżek

Rabaty, programy lojalnościowe, promocje. Trzeba tylko być uważnym i korzystać z okazji. Spraw, aby oszczędzanie stało się Twoim nawykiem.